Orlica – zimowy przebieg trasy z dziećmi

Orlica

Orlica to najwyższy szczyt polskiej części gór Orlickich, należący do Korony Gór Polski. Jego wysokość wznosi się na 1084 m n.p.m.,  a sam wierzchołek znajduje się po czeskiej stronie. Góry Orlickie są częścią Sudetów Środkowych z najwyższym szczytem Wielka Desztna mierzącym 1115 m n.p.m.  znajdującym się u naszych sąsiadów.

Na szczyt prowadzą 2 główne zielone szlaki:

– parking pod Sołtysią Kopą

– parking przy Kamieniu Rübartscha (920 m n.p.m.)

Obydwa charakteryzują się podobnym poziomem trudności, długością czy widokami.

Z racji naszego zimowego pobytu w Zieleńcu wybraliśmy ten położony bliżej miejscowości.

Zielonym szlakiem spod Kamienia Rübartscha

Parking, na którym zostawiliśmy samochód,  był niewielki i znajdował  się przy charakterystycznym dużym kamieniu oraz drodze krajowej 389 z usytuowanym po drugiej stronie ulicy Pensjonatem Alaska.

Sam pomnik upamiętniał życie i działalność prekursora narciarstwa i turystyki w rejonie Zieleńca – Heinricha Rübartscha, urodzonego w Niwie w 1852 roku. Dzięki swej popularności w tych rejonach stał się, swego rodzaju, człowiekiem legendą i został nazwany Liczyrzepą z Orlicy lub kłodzkim Liczyrzepą. Był budowniczym schroniska i wcześniejszych wież widokowych na szczycie Orlicy. Zmarł w Zieleńcu w 1930 roku.

Po prawej stronie parkingu tuż przy kamieniu stoi szlakowzkaz oraz przystanek autobusowy z rozkładem jazdy.

Tablica wskazywała czas: 1h na szczyt, co zgodnie z mapami stanowiło ok 2km spaceru.

Szlak wiódł szeroką ścieżką bez większych przewyższeń i zakosów. Ponadto, na trasie dało się słyszeć potok, a w oddali wyłaniały się od czasu do czasu, bardzo malownicze widoki.

Był marzec, na szlakach zalegało dość dużo śniegu. Gdzieniegdzie można było spotkać narciarzy biegowych snujących swoje wędrówki w wolnym tempie.

Przed końcem szlaku doszliśmy do rozwidlenia, gdzie naszym oczom ukazały się liczne tablice z ostateczną informacją, że do samego szczytu pozostało 150m

Nowa wieża widokowa

Nie dało się nie zauważyć pięknej okazałej i przede wszystkim nowej wieży widokowej stojącej po lewej stronie wzniesienia.

Została usytuowana 50m od wierzchołka szczytu Orlica i jest wysoka na 25,5 m. Jej drewniana konstrukcja malowniczo wpisuje się w krajobraz, a w dolnej części znajduje się osłonięte pomieszczenie z ławami i stołami, służące jako schronienie dla wędrowców czy rowerzystów.

Z górnego podestu można dojrzeć Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe, Sowie, Bardzkie oraz Masyw Śnieżnika.

Wierzchołek Orlicy z pamiątkowym pomnikiem

Po zejściu z wieży kierujemy się w prawo i ku naszym oczom ukazuje się sam wierzchołek Orlicy z pomnikiem wzniesionym 21 września 2012 roku. Upamiętnia on obecność w tym miejscu przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Quincy Adams’a( w 1800 r.), cesarza Józefa II( w 1779 r.) oraz Fryderyka Chopina( w 1826 r.).

Po chwili odpoczynku wróciliśmy na parking tą samą drogą. Następnie udaliśmy się do Schroniska PTTK Orlica w centrum Zieleńca po nasze pieczątki i gorącą kawkę.

Schronisko PTTK Orlica w Zieleńcu

Na ścianach sali głównej Schroniska umieszczone są tablice informacyjne dotyczące historii tego miejsca oraz piękne pamiątkowe zdjęcia przedstawiające Zieleniec. Przypuszczalny rok wybudowania Schroniska przypada na rok 1878.

Pamiątkowa gigantyczna pieczątka znajduje się wewnątrz budynku.

Orlica – praktyczne szczegóły

  • Orlica ma wysokość 1084 m n.p.m.
  • Jest najwyższym szczytem Gór Orlickich
  • Wierzchołek góry znajduje się po czeskiej stronie
  • Miejsce rozpoczęcia trasy: parking przy Kamieniu Rübartscha
  • Szacowany czas przejścia w jedną stronę: 0:48 h
  • Czas przejścia z maluchami w obie strony: 1:54
  • Dystans w obie strony: 4,2 km
  • Suma podejść: 170 m
  • Punkty GOT: 5
  • Alternatywne szlaki:  zielonym szlakiem z parkingu pod Sołtysią Kopą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *