Zamek Królewski w Chęcinach – Biała Dama i wybuchy armat

Checiny castle

Zarys Historyczny

Zamek Królewski w Chęcinach został wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku na planie wieloboku na wzgórzu o wys. 360 m n.p.m.

Był siedzibą Króla Władysława Łokietka. Natomiast w 1331 roku stanowił koncentrację wojsk wyruszających na Bitwę pod Płowcami.

Podczas rządów Kazimierza Wielkiego był znacznie rozbudowany.

Zamek stanowił rezydencję wielu członków rodzin królewskich m.in. żony Zygmunta Starego – Bony.

Z początkiem XVII wieku część zabudowań została spalona, natomiast podczas wojny ze Szwedami zamek został doszczętnie zniszczony.

W następstwie, pod koniec XIX wieku rozpoczęto pierwsze prace konserwacyjne, a w latach 2013-2015 dokonano rewitalizacji zamku, jednocześnie odkrywając jedną z wież.

W okolicach zamku w latach 60-tych były kręcone sceny batalistyczne do filmu Pan Wołodyjowski.

Legenda

Bona Sforza uciekając do Włoch zapakowała wywiezione z Wawelu skarby i próbowała się z nimi przeprawić przez rzekę Nidę. Podobno wozów było 24 a koni aż 140. W związku z tym, pod ciężarem bogactw, most się załamał a część kosztowności przepadła w nurtach rzeki. Po dziś dzień Bona nawiedza Zamek w celu odnalezienia swojego skarbu.

Zwiedzanie zamku

Godziny otwarcia

  • Styczeń i Grudzień 9:00-15:00
  • Luty i Listopad 9:00-16:00
  • Marzec 9:00-17:00
  • Październik 9:00-18:00
  • Kwiecień-Wrzesień 9:00-19:00

Cennik:

  • Normalny: 13zł/os
  • Ulgowy: 10zł/os
  • Rodzinny: 39zł
  • Karta Dużej Rodziny: 8zł/os

Dojazd i parking

Dojazd nie był trudny ze względu na usytuowanie obiektu górującego nad całym miastem. Od rynku należało skręcić w prawo i kierować się ul. Jędrzejowską na wielki bezpłatny parking u podnóża zamku.

Przy miejscu postojowym znajdowały się małe punkty gastronomiczne oraz sklepiki z pamiątkami. Malownicza droga od parkingu prowadziła ku górze i zajęła tylko kilka minut.

Do kasy była dość spora kolejka, a to za sprawą inscenizacji jaka miała miejsce na terenie obiektu.

Tuż za studnią odbywały się widowiskowe potyczki szlacheckie wraz z wystrzałem armat, a na balkonie baszty zachodniej zaszczycił nas Duch Białej Damy.

Zwiedzanie

Czas ok: 60minut

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sławetnej studni, która podobnoż była zintegrowana z tą na rynku, stanowiąc jakoby tajny łącznik przy zaopatrywaniu twierdzy podczas oblężenia.

Następnie przeszliśmy za wieżę zachodnią tzw. Strażnicę i tam na dziedzińcu spędziliśmy chwile wolnego czasu.

Ostatnim punktem była wspinaczka po bardzo wąskich schodach na szczyt Wieży Więziennej.

Na dole udało nam się odwiedzić Skarbiec i Kaplicę, a następnie wolnym krokiem przez Dom Wielki skierowaliśmy się w stronę wyjścia.

Ścieżka powrotna na parking była swoistą lekcją historii, gdyż drewniane rzeźby królów ustawione były przy drodze chronologicznie, zgodnie z latami ich panowania.

Gorąco zachęcamy do odwiedzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *