Celem naszej jednodniowej wycieczki było zdobycie szczytu WIEŻYCA o wys. 328 m n.p.m. – najwyższego szczytu Niżu Polskiego.
Znajduje się on na terenie Rezerwatu Przyrody „Szczyt Wieżyca” położonego w gminie Stężyca w powiecie kartuskim, który jest częścią Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.
Obszar chroniony rezerwatu utworzony został 7 kwietnia 1962 r.
Głównym celem ochrony jest zachowanie ponad 100 letniego lasu bukowego.
Ponadto możemy tu podziwiać bogactwo roślin chronionych tj. gnieźnik leśny (podlegający ścisłej ochronie), kruszyna pospolita, przytulia wonna, konwalia majowa (chronione częściowo).
W runie występują gatunki typowe dla kwaśnej i żyznej buczyny – gajowiec żółty, groszek wiosenny, przylaszczka pospolita, zawilec gajowy, sałatnik leśny, perłówka jednokwiatowa i inne.
Parking przy ul. Długiej prowadzącej do Szymbarka zaraz za skrętem w prawo z drogi krajowej nr 20 był bardzo dobrym miejscem wypadowym zarówno na Szczyt, jak i do okolicznej ścieżki leśno-dydaktycznej.
Do wieży widokowej na Szczycie Wieżycy prowadził ok. 700 m odcinek Czarnego Szlaku Pieszego PTTK (cały Szlak Wzgórz Szymbarskich ma długość 122km).
Sama trasa na szczyt wiodła krętą łatwą i malownicza ścieżką. Podążaliśmy na górę niespiesznie podziwiając przyrodę i relaksując się na przydrożnych ławeczkach. W końcu dla naszego 3 latka było to nie lada wyzwanie. 🙂
Na terenie rezerwatu, 30 m od wierzchołka, w 1996 została usytuowana 35 metrowa metalowa wieża widokowa, która w 1998 roku otrzymała imię „Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II”.
Z platformy widokowej roztaczał się widok na Wzgórza Szymbarskie oraz kaszubskie lasy i jeziora.
Silny wiatr na szczycie pokrzyżował nam plany dłuższego postoju i szybko uciekliśmy na leśną ścieżkę. Mimo wszystko widok był niesamowity.
Pierwszą wieżę widokową postawiono na Wieżycy w 1889 r. Była zbudowana z polnych kamieni i cegieł i miała 15m wysokości. W 1967 Nadleśnictwo Kartuzy wniosło drewnianą wieżę przeciwpożarową, która runęła podczas wichury w latach 90tych XX wieku. Natomiast w 1996 roku wzniesiono okazałą, metalową wieżę z dwoma tarasami widokowymi, która funkcjonuje do dziś.
Kilkanaście metrów od wieży stoi 14-metrowy krzyż na trzech metalowych nogach. Usadowiony został na elementach starej wieży triangulacyjnej, służącej do pomiarów geodezyjnych.
Po zejściu ze szczytu spokojnym marszem skierowaliśmy się w stronę parkingu. Stamtąd przeszliśmy na drugą stronę ulicy skąd rozpoczynała się ponad 3km ścieżka przyrodnicza „Pod Wieżycą”.
Została ona utworzona w 2006 roku przez Nadleśnictwo Kartuzy przy współpracy z Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.
Wzdłuż ścieżki ustawione są tablice informacyjne mówiące o roli przyrody i ekologii w naszym życiu. Na trasie wędrówki znajduje się „Las Erasmusa” – uprawa leśna posadzona przez studentów w ramach społecznej akcji sadzenia lasów prowadzonej corocznie od 2008 roku.
Pierwszy postój zaliczyliśmy przy przystanku „Gospodarka łowiecka”. Z małej ławeczki rozpościerał się krajobraz młodego lasu. Na drzewach funkcjonowały budki z ptakami. Wszędzie rozbrzmiewał świergot ptaków i panował niesamowity spokój. Cały czas mieliśmy wrażenie, ze coś za nami idzie…
Następny przystanek to „Chrust”. Tablica przedstawiająca życie lasu, jej zwierzęta wraz z opisami.
Po 15 minutach skręciliśmy w prawo zgodnie z oznaczeniem czarnego szlaku.
Droga wiodła dość ostro pod górę i prowadziła do miejsca pamięci rozstrzelanych przez Niemców 24.05.1944 roku Szymbarskich Zakładników.
Samo miejsce przypomina ołtarz z centralnie ustawionym krzyżem. Przed nim stoi pomnik, natomiast naokoło 10 kamieni z wypisanymi imionami i nazwiskami rozstrzelanych zakładników.
Po prawej stronie w 2014 w 70rocznice egzekucji ustawiono tablicę.
Po obu stronach ustawiono ławki i przygotowano 2 stałe maszty służące do mocowania flag.
Chwila refleksji i ruszyliśmy dalej.
Droga wiodła w dół, gdzie przy tablicy informacyjnej należało skręcić w prawo i wejść z powrotem do lasu.
Delektowaliśmy się przyrodą i dźwiękami natury.
Pętelka miała trochę ponad 3km, ale dzięki miejscom odpoczynku i interesującym tablicom, długość trasy nie była odczuwalna.
Na pewno wrócimy na Kaszuby. Polecamy!
One Reply to “Rezerwat przyrody „Szczyt Wieżyca” na pojezierzu Kaszubskim wraz z jego ścieżką dydaktyczną”